Side’de yapılacak şeylere bakarken, birçok insanın aklına tarihi kalıntılar, kalıntılar ve daha fazla tarihi kalıntılar geliyor. Tarihi doku bölgede turizmin ayrılmaz bir parçası olsa da, burayı ziyaret eden herkes için pek çok etkinlik ve harika tatil seçenekleri mevcut. Side, Kemer, Belek ve Antalya şehir merkezi gibi muadil kıyı tatil köyleri kadar ünlü bir lokasyon, Akdeniz ambiyansı ve yerel seyahat acentelerinin profesyonelliği, herkesin bu antik kıyı şeridinin en iyisini görmesini ve deneyimlemesini sağlıyor.   

İster sabahın erken saatlerine kadar sürecek bir partiye katılmak, İster tipik bir plaj tatili, ister tatil köyü, Türk mutfağı ve seçkin diğer mutfakların lezzetler ile harmanlanmış bolca seçenek sizi bekliyor. Side sizi tatil konusunda hayal kırıklığına uğratmayacaktır.    

1: Apollo Tapınağı

Side Apollo Tapınağı

Türkiye'de tatil için burayı tercih eden birine Side'yi neyin temsil ettiğini sorun, size Apollo Tapınağı olduğunu söyleyeceklerdir. Ege sahilindeki aynı adı taşıyan tapınakla karıştırılmaması gereken sahil şeridinde duran devasa yapı, gün batımında canlı turuncu renk tonlarıyla etkileyici bir manzara çizerek farkını ortaya koyuyor. Tanrı Apollon'a adanmış, Side'deki tek tapınak değil tabi, ama en ünlüsü olduğu bir gerçek. Yıllar geçtikçe kapsamlı yenileme çalışmaları yapılan ve bu günlerde, yazılı olmayan bir kural ile fotoğraf çekilmek için en iyi yer olduğu tescillenen harika bir gün batımı noktası.  

2: Tiyatro ve Diğer Kalıntılar

Side Antik Tiyatro

Kıyı şeridinden uzaklaşarak ana tiyatroya ve diğer kalıntılara ulaşıyoruz. Side mistik bir ortam yaratır çünkü yeni şehir bu kalıntıların etrafına inşa edilmiştir ve her ikisi birlikte harmanlanmıştır. 15.000 kişilik büyük tiyatro, Antalya bölgesindeki diğerlerinden farklıdır çünkü bir tepeye inşa edilmemiştir. Görülecek diğer kalıntılar arasında bir nymphaeum, bazilika, agora ve hamam bulunmaktadır. Geçmiş dönemleri anlamak için bölgede satılan köleleri ve gerçekleşen gladyatör kavgalarını düşünün. Side'nin tarih turunu bitirmek için harika bir yer, kazılardan çıkan eserler ise tiyatronun hemen karşısında bulunan müzede sergilenmektedir.  

3: Manavgat Şelalesi

Manavgat Şelalesi

Side'nin ana merkezine arabayla 10 dakikalık mesafede, doğal güzelliklerin yer aldığı Manavgat şelalesi ve Antalya'nın en çok ziyaret edilen cazibe merkezlerinden biri bulunmaktadır. Antalya şehir merkezinde görüldüğü gibi uzun, yüksekten akan bir şelale beklemeyin, geniş ve çoşkulu akan bir nehir göreceksiniz demek daha doğru olur. Yakın da bulunan çay bahçeleri, sadece dinlenmek ve soğuk bir şeyler içerek serinletmek yanında bu doğal güzelliği izlemek için harika bir atmosfer oluşturmuşlardır. Seyrine doyamadığınız şelale, birçok insanın tekne turu ile gezintiye çıktığı Manavgat Nehri'ne dökülmektedir. 

Şelale ve Nehir gezisinden sonra Manavgat pazarına giden bir tur için kaydolun ve hediyelik eşyalar satan, Yörük kültürünü yansıtan pazarda gezintiye kendinizi bırakın. Yapacağınız alışverişlerde pazarlık yapmayı unutmayın. Pazarın keyfi pazarlıkla çıkar unutmayın.  

4: Antalya Şehir Merkezi

Antalya Eski Şehir Merkezi

Antalya şehir merkezinin yaklaşık bir saatlik otobüs yolculuğu mesafesindeki yerlerini keşfetmek için bir gün ayırın. Şehir merkezi bölgenin kalbidir ve Türkiye'nin en iyi iki plajına ve Akdeniz kıyısındaki en iyi alışveriş ve gece hayatına ev sahipliği yapmaktadır. Sabahları eski Osmanlı evlerine, camilere ve şirin liman kafelerine ev sahipliği yapan eski şehir Kaleiçi'ni keşfetmekle geçirmeyi ihmal etmeyin. Öğleden sonrayı Düden Şelalesi, müze veya Avrupa'nın en büyük cam tüneline sahip olan Antalya akvaryumunda geçirin.  

5: Yapılacak Kültürel Şeyler

Side Hamamları

Daha önce Side’yi ziyaret etmemiş olan tatilcilere farklı ve rahatlatıcı tavsiyelerimiz olacaktır. Otantik bir Türk hamamı bunların başında gelir. Bunun için yerel bir şehir hamamı seçmenizi öneririz. Eski Roma hamamlarından kalan kültürel ve mekansal süreç, sizi antik dönemlere götürecek, köpük masajları ve sıcak hamam ortamı stres ve diğer rahatsız edici etkileri vücudunuzdan atmanızı sağlayacaktır. Muhteşem bir güneş bronzluğu öncesi bundan daha rahatlatıcı ve hazırlayıcı bir ortam düşünülemez.  

İlginizi Çekebilir:

Antalya Bölge Rehberi: Side'de yapılacaklar listemizde, ait olduğu geniş Antalya bölgesine bakmanızı öneririz. İster araba kiralayın, ister mini yol gezileri yapın, ister rehberli gezilere kaydolun, Aspendos harabeleri ve Tahtalı Dağı teleferik yolculuğu gibi daha birçok cazibe merkezi ve yer var. Bölgeye ilişkin bu kapsamlı alan rehberinde daha fazla bilgi edinebilirsiniz.