Amerika vize vermek noktasında sıkıntıları olan bir ülke gibi görünse de, aslında uygun şekilde yapılan başvuruların büyük bir çoğunluğu kabul edilir. Vize başvurusu yaparken, evrakları eksiksiz iletmek ve koşullarınızı vize koşullarına uygun hale getirmek gibi temel sorumluluklarınızı yerine getirmeniz, Amerika vizesi almak noktasında herhangi bir sorun yaşamamanızı sağlayacaktı. Tabii bunu gerçekleştirebilmek için size yardımcı olacak, profesyonel bir kuruluş ile çalışmanız gereklidir.

Nasıl Amerika vizesi alınır?

Amerika Vizesi nasıl alınır? Dediğimizde karşımıza bir dizi protokol çıkar. Öncelikle Amerikan vizesi alabilmek için, belirlenen koşullara uygun olmanız gerekir. ABD, ülkesine girecek ve kısa süre ile seyahat gerçekleştirecek olanların, ülkelerine geri döneceklerini kanıtlamalarını ister. Bu noktada burada bir işiniz, aileniz ve varlığınız olduğunu kanıtlamanız gerekecektir. Sizden banka dökümleri, evlilik cüzdanı, işyerinizden çalıştığınıza dair yazı ve izin belgesi gibi dokümanlar istenecektir. Bunun yanında kısa süreli ziyaretler için kullanılan DS-160 forumunu eksiksiz ve İngilizce olarak doldurmanız gereklidir. Ticari Amerikan vizesi almak için ise bu tip vize başvurusu yapılmalı ve davetiye sahibi olunmalıdır. Ancak kimi durumlarda, ticari başvuru daha karmaşık olduğundan bunun yerine turist vizesi verilmesi uygun görülebilir. Bu noktada evraklar biraz daha fazla ve karmaşık olacağından ticari vizeler noktasında vize merkezleri üzerinden başvuru çok daha doğru bir yaklaşımdır.

Amerika vizesi hangi ülkeden alınmalı?

Amerika vizesi dünyanın herhangi bir ülkesindeki Amerika resmi temsilciliğinden alınabilir. Ancak Bir Türk vatandaşının bir dış temsilcilikten vize alması evrakların bir araya getirilmesi bakımından zorluk arz edebilir. Bunun yerine eğer Amerika seyahatiniz kesinleşmiş ise 6-8 hafta öncesinde başvuru yapabilir ve vizenizi garanti altına alabilirsiniz. Seyahatten önce vize başvurusu yapmanız durumunda 10 yıl geçerli vizenizi alabilirsiniz.

Amerika vizesi kaç günde çıkar?

En çok soruların başında kuşkusuz Amerika vizesi süresi olacaktır. Amerikan vizeleri, sonuçlanma süreleri ile ilgili beyan edilmiş bir süre yoktur. Mümkünse vize başvurularının en az 6 hafta önceden yapılması önerilir. Yoğunluğa bağlı olarak Amerika vizesi alma süreleri değişiklik gösterebilir. Sorunsuz bir başvuru ve mülakatın söz konusu olduğu vize alma işlemleri, genellikle bir haftada sonuçlanır. Pasaportunuza vize eklendikten sonra, adresinize posta yolu ile gönderilir. Amerika vizesi ne kadar sürede çıkar? Sorusunun kabaca cevabı verilecek olursa, ortalama 1-2 hafta olarak ifade edilebilir. Ancak bu mükemmel şartlarda geçerli süredir ve marjinal biçimde değişiklik gösterebilir. Bu nedenle profesyonel kuruluşlardan destek almanız doğru olacaktır.

Amerika vizesine nasıl başvurulur?

Amerika vizesine nasıl başvurulur? Sorusunun cevabı, vize tipine göre değişkenlik gösterir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, ticari, hizmet, eğitim ve turistik vize alacak vatandaşların farklı süreçlere tabi olması söz konusudur. Tabii bu noktada, Amerika vizesi kaç para? Sorusu da gündeme gelecektir. Başvuru koşullarında en başta Amerika vize ücretleri maddesi yer alır. Amerika vizesi alabilmek için vize başvuru ücreti ve harçlarının ödenmiş olması gerekir. Pekiyi Amerika vizesi ne kadar? Amerika Birleşik Devletleri Vizesi ücretleri 2020 yılı için vize online satış 260 Dolar olarak belirlenmiştir. Amerika Vize başvurusu yaparken elbette doğru biçimde randevu almalı ve adımları eksiksiz takip etmelisiniz. Amerika vizesi nasıl kolay alınır? Sorusunun yeğane cevabı, prosedürlere uygun davranmaktır.  Evraklarınızı eksiksiz hazırlamalı ve mülakatta doğru bir izlenim vermelisiniz. Amerika neye göre vize veriyor? Sorusunun birinci cevabı, evrakları eksiksiz hazırlamış olmak, ikincisi ise mülakatta vize görevlisi tarafından kabul görmektir. Evrakta eksiklik olması durumunda veya Amerika vize koşullarında evrak üzerinden herhangi bir mani olması durumunda zaten mülakat yapılma ve başvuru reddedilir. Mülakat, evrakta eksiği olmayanlar için yapılır ve vize talep eden vatandaşın, ülkesine geri döneceği garanti altına alınmaya çalışılır. Ayrıca, güvenlik konusunda da ciddi endişeleri bulunan ABD, bu noktada ciddi bir araştırma işlemi yapar. Amerika vizesi nasıl uzatılır? Sorusunun cevabında mülakat ve ilk vize işlemlerindeki uygulamalar geçerli değildir. Süre uzatma durumunda parmak izi gibi zorunluluklar yoktur. Başvuru tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli pasaportunuz ve evraklarınızla başvuru yapabilir ve kısa sürede sonuç elde edebilirsiniz. Ayrıca süresi dolan pasaportunuzda bulunan Amerikan vizesini, bu pasaportu yenisi ile birlikte ibraz ederek de kullanabilirsiniz.

Amerika vizesi neler gerekli?

Amerikan vizesi için neler gerekli sorusu ise elbette en önemli noktadır. Size mülakat yapılmadan önce evraklar üzerinden değerlendirme yapılacağından bu noktaya özen göstermeniz gereklidir. Turistik vize gereksinimleri genel olarak tüm vize türlerinde ortak belgeleri kapsar. DS-160 Formunu dolduran başvuru sahipleri; Vize harcı ödeme belgesi, Pasaport, Biometrik fotoğraf, Mesleki durumunu gösterir belgeler, (maaş bordrosu, antetli kağıda alınan çalışan olduğuna dair yazı vb.), Banka hesap cüzdanı, Amerika’da konaklayacağı ve seyahat edeceği kuruluşlardan rezervasyon belgeleri gibi evrakları hazır etmek durumundadır. Şartlara uygun olup olmadığınızı öğrenmek için ise Amerika vizesi başvurusu konusunda size uzman desteği verecek kuruluşlara başvurabilir ve danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Bu sayede daha hızlı ve kolay Amerikan Vizesi alabilir, sorunsuz bir süreç elde edebilirsiniz.