Alanya’nın mavi bayraklı geniş kumsalları, batmayan güneşi ile Türk Riviera’sında ki popülaritesi, yaz aylarının vazgeçilmez tatil merkezlerinden biri olmasını sağladı. Her yıl 300 gün süren güneş ışığının çektiği büyük bir turist topluluğuyla, rahat yaşam tarzıyla, yoğun yaz sezonu haricinde bile hareket ve canlılığın bitmediği bir tatil merkezi.   Plajların ötesinde, kozmopolit Alanya, antik surlar, tarihi bir tersane ve ziyaret etmek için birçok cazip müze ile zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Sahildeki gürültülü barlardan ve paketlenmiş restoran tarzından uzak, sahilde deniz, şehir için de modern eğlence keyfini yaşayabileceğiniz profesyonel hizmet anlayışı olan tatil gurusu bir belde.  

Alanya'da yapılacak en iyi aktiviteler nelerdir?

 

1- Alanya Kalesi

Tatil beldesi kıyı ve tarihi dönüm noktası

Alanya Kızıl Kule

Alanya Kalesi’nin şu anki enkarnasyonu, Alaeddin Keykubat’ın 1220’de Alanya'yı fethinden sonra inşa edilen bir Selçuklu kalesinin kalıntılarıdır. Bununla birlikte, M.Ö. 3. yüzyıldan beri surlar bu sitede durmaktadır. Stratejik konumu sayesinde şehrin muhteşem ve geniş manzaralarını sunmaktadır.   Alt Damlataş Teleferiği'nden kalenin Ehmedek bölümünde bulunan üst Kale Teleferiği istasyonuna bir gondol sefası tarzınıza ulaşın. Saatte 1,100 kişi kapasiteli 900 metre uzunluğundaki zirveye çıkmak için uzun süre beklemek zorunda değilsiniz. Kaleye vardıktan sonra, 6,5 km uzunluğundaki duvarların bir kısmını yürüyebilir veya Bizans, Selçuklu ve Osmanlı döneminden kalma eserleri görmek için açık hava müzesini ziyaret edebilirsiniz.

Konum:
Hisariçi, 07400 Alanya, Antalya, Türkiye  

Çalışma saatleri:
  Kasım – Mart: günlük 8.30 - 17.00 arası. Nisan-Ekim: günlük 8.30 - 19.00 arası  

Telefon:
  +90 (0) 242511 3304  

2- Kızılkule Kalesi

Alanya Kızıl Kule

Alanya Kızıl Kule

Kızılkule Kalesi, yapıyı inşa etmek için kullanılan kırmızı tuğlalardan sonra Kızıl Kule olarak da adlandırılmıştır. Bu ikonik dönüm noktası kasabanın silüetinde kolayca görülebilir. Türkiye'nin dört bir yanından gelen ziyaretçiler, ülkenin 250.000 lirası banknot (1992-2005) için seçilen görüntü olarak kabul ediyor.   Kızılkule Kalesi'nin inşası 13. yüzyılda Suriyeli mimar Ebu Ali Reha tarafından denetlendi. Aynı döneme ait Tersane veya tersaneyi korumak amaçlanmıştır. Bu önemli sekizgen yapı, yaklaşık 33 metre yüksekliğinde ve 12 metre genişliğinde, üstü örtülü bir kuleye sahiptir. Birinci kat bir müzedir, ancak ziyaret etmenin en iyi nedeni en üst düzeyde bulunabilir. Alanya ve körfezindeki panoramik manzaralara hayran olmak için sarma taş basamaklarına tırmanın.

Konum:
Çarşı, İskele Cd. 102, 07400 Alanya, Antalya, Türkiye  

Çalışma saatleri:
Her gün 09:00 - 19:00   

3- Alanya Tersanesi

Alanya’nın tarihi ve modern görüşlerinin buluştuğu yer

Alanya Tersanesi

Alanya Limanı (Tersane), Alanya'nın liman bölgesi ve en iyi gece hayatı merkezidir. Tersane 13. yüzyılın başlarında Selçuklu döneminde inşa edildi. Yanında bir cephanelik bulunan Tersane, her biri bir dizi geçitle birbirine bağlanan 5 kemerli rıhtımdan oluşur. Türünün hayatta kalan tek örneği olarak kabul edilir. Tuğla yapının içindeki gemi inşa ve deniz seyri tarihçesi hakkında bilgi edinebilirsiniz. Alanya Limanı'nın en büyük çekim merkezlerinden biri olmasını sağlayan şey liman alanını işgal eden çok sayıda bar ve restorandır. Köpük partileri, chillout alanları ve canlı DJ'ler ile hava karardıktan sonra Alanya'nın odağı, burayı takılmak için eğlenceli bir yer haline getiriyor.

Konum:
9 Tersane Sk. Tophane, 07400 Alanya, Antalya, Türkiye  

4- Alanya Arkeoloji Müzesi

Alanya'nın tarihi hazinelerine hayran kalın

Alanya Arkeoloji Müzesi

Alanya Arkeoloji Müzesi, aslen Arkeoloji ve Etnografi’nin ikiz temalarına odaklanmış yarım yüzyıldan fazla bir süredir var olan bir müze. Yenilemenin ardından tek odak noktası arkeoloji olan müzenin geniş koleksiyonundaki en eski sergi, Fenike dili ile yazılmış bir taş olan MÖ 625'ten kalmadır.   Alanya Arkeoloji Müzesi'nde mermer, pişmiş toprak, bronz ve mozaik parçaları sergilenmektedir. En ünlü eserlerinden biri, MS 2. yüzyıldan kalma bir Heracles bronz heykelidir. Daha sonra Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait eserler de burada görülmeye değer. Eski bir Osmanlı mezarlığını işgal eden güzel müze bahçesini kaçırmayın.

Konum:
 2 İsmet Hilmi Balcı Cd. Saray, 07400 Alanya, Antalya, Türkiye  

Çalışma saatleri:
 Ekim-Nisan ortası: günlük 8.30-5.30 arası. Nisan ortası-ekim: günlük 8.30-7.30 arası  

Telefon:
+90 (0) 242513 1228    

5- Damlataş Mağaraları

İyileştirici özelliklere sahip doğal harika

Alanya Damlataş Mağarası

Damlataş Mağaraları'nın sağlığı geliştirici özelliklere sahip olduğuna inanılmaktadır. Bu mağaralara odaklanan sağlık turizmi, yerel turizm ekonomisinin canlı bir sektörüdür. Bazı yerel doktorlar astım hastalarını % 95 nem, yüksek karbondioksit ve hatta biraz radyoaktiviteden faydalanabilecekleri için mağaralara gönderiyorlar.   Bununla birlikte, bu olağanüstü yeri ziyaret etmek için tıbbi bir durumunuz olması gerekmez. Adı, orada bulmayı beklediğiniz şeylere bir ipucu veren 'damlayan taş' anlamına gelir: kayadan damlayan sarkıtlar, dikitler ve mineral bakımından zengin su Damlataş Mağaraları'nı Alanya'da bir yeraltı harikası yapar.

Konum:
81 Damlataş Cd. Çarşı, 07400 Alanya, Antalya, Türkiye  

Çalışma saatleri:
Her gün 10:00 - 19:30  

Telefon:
+90 (0) 242513 0508  

6- Alanya deniz feneri ve marina

Tatil beldesi için bir işaret

Alanya Deniz Feneri ve Marina

Alanya Deniz Feneri, Alanya'nın marinasını kısmen çevreleyen bir yolun sonunda tünemiş. Bu tarihi yapıya doğru bir yürüyüş, 1 tarafı teknelerin ve diğer tarafı açık denizlerin manzarasını sunar.   Marina on yıl önce inşa edilmiş. 280'den fazla rıhtım, liveaboard ve lüks yatların bir karışımı ile meşgul. Kendi teknenizi karşılayamasanız bile, tahtada dolaşmak ve hayal kurmak eğlencelidir. Yüksek yaşamın tadını çıkarmak, şnorkelle dalmak, yüzmek ve gevşemek için sizi gezdirecek profesyonel bir ekiple gezi rezervasyonu yapmayı ihmal etmeyin.  

Konum:
Çarşı Liman, 07400 Alanya, Antalya, Türkiye        

7- Alanya Lunaparkı

Alanya'da aile eğlencesi ve heyecan için

Alanya Lunapark

Lunapark Alanya, kasabanın ve plajlarının kuşbakışı manzarasını sunan bir dönme dolap ve sürüş boyunca gözlerini açık tutacak kadar cesur olanlar için tüm klasik eğlenceleri içerir.   Alanya'nın merkezi konumdaki lunaparkı, tesiste kalan aileler için mutlaka ziyaret edilmelidir. Küçük çocuklar atlıkarıncaya bayılacak, parkın heyecanlı yolculukları gençleri tatmin edecek. Bu popüler eğlence parkındaki çarpışan arabalara bir tur sizi eğlendirmeye yetmediyse yakınlarda büyük bir havuz ve çok sayıda su kaydırağı bulunan bir su parkı olan Alanya AQUALAND eğlencenizi katlayıp biriken enerjinizi atmanıza kesinlikle yardımcı olacaktır.

Konum:
Kızlar Pınarı, 07400 Alanya, Antalya, Türkiye  

Çalışma saatleri:
Her gün 11:00 - 01:30  

Telefon:
+90 (0) 532375 1675    

8- Alanyum Merkez

Tatil beldesinin en büyük alışveriş merkezi

Alanyum Merkez

Alanyum Merkez, Alanya’nın en büyük alışveriş merkezidir. Carrefour süpermarketinin demir attığı bu modern kompleks, kıyafetlerden elektroniğe, deri eşyalardan mücevherata her şeyi satan pekçok mağaza içeriyor. Ayrıca vizyon filmleri izleyebileceğiniz bir sinema da mevcut.   Birçoğu için, pazara bir gezi bir zorunluluktur. Alanya’nın ana ürün pazarı, şehrin en işlek alışveriş caddesi olan Atatürk Bulvarı'nın hemen kuzeyindeki Dolmuş istasyonuna yakın bir konumdadır. Bu çarşı, bir dizi taze meyve, sebze ve egzotik baharat yığınları satıyor. Satın almayı düşünmeseniz bile, sadece renkli sahne için görülmeye değer.

Konum:
219 Keykubat Blv. Cumhuriyet, Keykubat Blv. 219, 07400 Alanya, Antalya, Türkiye  

Çalışma saatleri:
Her gün 10:00 - 22:00  

Telefon:
+90 (0) 242515 1134      

9- Alanya Atatürk Evi Müzesi

Kurucu Ata’nın hatıraları

Alanya Atatürk Evi Müzesi

Alanya Atatürk Evi Müzesi, 1935 yılında Alanya'yı ziyaret eden Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Kemal Atatürk hakkında bir fikir sunuyor. Burada fotoğraflar, Alanya halkına bir telgraf ve diğer tarihi belgeler dahil olmak üzere çeşitli hatıra koleksiyonu sergileniyor.   Alanya Atatürk Evi Müzesi, daha önce Alanya Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen Etnografik eşyaları sergileyen bir alana sahiptir. Dönem mobilyaları ve diğer ev eşyaları, zengin bir Alanya ailesinin 1930'larda nasıl yaşayacağını göstermektedir.

Konum:
Şekerhane Mah. Anzaklar Sok. 07400 Alanya, Antalya, Türkiye  

Çalışma saatleri:
Saatler sezona göre değişir  

Telefon:
+90 (0) 242513 3254    

10- Alanya Açıkhava Tiyatrosu

Gün batımları ve sanat için

Alanya Açık Hava Tiyatrosu

Alanya Açık Hava Tiyatrosu, 2013'te açıldığında Alanya'nın etkinlik alanına önemli bir katkı sağladı. Theatergoers, Türkiye'nin sıcak ikliminde bir zevk olan açık havada canlı performansların keyfini çıkarmak için harika bir ortam.   3000'den fazla kişi kapasiteli Alanya Açık Hava Tiyatrosu, zaman zaman konserlere ve tiyatro gösterilerine ev sahipliği yapıyor, ancak tatiliniz boyunca yerel etkinlik listelerine göz atmakta fayda var. Gün batımından önce ziyaret ederek sahnenin arkasındaki manzaradan güneşin batışını yakalamak da ayrı bir güzellik sunuyor.

Konum:
Çarşı, 1519 No 8. Sk. 07400 Alanya, Antalya, Türkiye  

Çalışma saatleri:
Performans süreleri değişiklik gösterir. Etkinlik bültenlerini takip etmek gerekir.  

Telefon:
+90 (0) 242 510 2000