Çekya'yı Tanıyalım

2016 yılında alınan resmi kararla adını Çekya olarak değiştiren Çek Cumhuriyeti, Avrupa’nın tam kalbindeki konumuyla dikkat çekiyor. II. Dünya Savaşı sırasında Adolf Hitler’in bile saldırmadan geçtiği başkent Prag ise, tam bir açık hava müzesi. En büyük gelir kaynaklarından biri turizmdir. Ayrıca, kristal ve cam işlemeleri bakımından bir dünya markası konumundadır.

Çekya'da Nereleri Gezmeliyim?

Heart of Europe adıyla anılan Prag, ziyaretiniz boyunca her köşe başında karşınıza bir sürprizle çıkacak. Eski meydanda yürürken bir anda 600 yüz yıllık Astronomik Saat’i görebilir, Charles Bridge üzerinde birbirinden güzel heykellerle karşılaşabilirsiniz.

Çekya’nın bir diğer önemli şehri Karlovy’i de rotanıza hiç çekinmeden ekleyebilirsiniz. Hiçbir yerde tadamayacağınız Çek likörünün müzesini ziyaret edebilir, mimar Gustav Widemann’ın büyük bir zarafetle tasarladığı Aziz Peter ve Paul Ortodoks Kilisesi’nde inanılmaz bir görsel şov deneyimleyebilirsiniz.

Sayısız eserleri, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş yapıları ve Milli Kültür Mirası Listesi’ndeki önemli yapıtları ile Çekya’da gezebileceğiniz birçok şehir var.

Çekya'ya Gidince Neler Yapmalıyım?

- Bir Prag akşamında kendinizi ortaçağ sokaklarına bırakın ve caz sesi gelen ilk bara girin.
- Nazi döneminde toplama kampı olarak kullanılan, Prag’ın dışında bulunan Terezin Kampı’nı gezebilirsiniz.
- 70 metre yüksekliğindeki Old Town Kulesi’ne çıkın ve şehri tepeden izleyin.
- Avrupa’da kişi başı bira tüketiminin en yüksek olduğu ülkede olduğunuzu hatırlatalım. Fırsatınız olursa, yeni tatları keşfedebilirsiniz.
- Çekya’nın küçük ve doğası korunmuş bir kasabası olan Kutna Hura’daki kemikten yapılan kiliseyi görebilirsiniz.

Bu olağanüstü deneyimi yaşamak için Tatil Heyecanı olarak vize başvurunuzu biz yapalım, size sadece tatil planı yapmak kalsın.

Tüm vize işlemlerinizi Tatil Heyecanı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.